Agilis projekt-menedzsment
01
Projektkoncepció megismerése,
Sprint Planning fázis
A Scrum módszertan alapvetően 2-4 hetes időszakos sprintekkel dolgozik, így kerülnek az egyes szakaszok kialakításra. Az teljes projekt, valamint az egyes sprintek kidolgozásához az első lépés a projektkoncepció megismerése, majd a sprintekbe történő szakaszolás. A legelsőnek elvégzendő Scrum esemény ezzel kapcsolatban a Sprint Planning.
A Sprint Planning minden sprint előtt elvégzendő, néhány óra hosszúságú ceremónia. Ennek során kijelölésre kerül, hogy milyen feladatoknak kell elvégzésre kerülni a sprint során, valamint hogy milyen egyéb teendők várhatók ez idő alatt.
02
Daily Scrum
A Daily Scrum egy minden nap megtartandó ceremónia, egy olyan megbeszélés, ahol a csapattagok körben állva megosztják egymással, hogy: (1) mi az amit az előző nap csinált, (2) mi az amit aznap fog csinálni, (3) mire lesz szüksége a saját és a sprint céljainak eléréséhez.
03
Sprint Review
A Sprint Review egy néhány órás esemény, amit a sprintek végén tartanak meg a csapattagok. Lényege, hogy értékeljék a sprintet az előre meghatározott végcél (Product Goal) szempontjából, és hogy áttekintsék, hogy mely munkákat sikerült elkészíteni és melyeket nem.
04
Sprint Retrospective
A Sprint Retrospective a másik olyan néhány órás esemény, amit a csapattagok csak a sprint végén tartanak meg. Lényege, hogy értékeljék a sprintet a csapat szempontjából. Ekkor a csapattagok megosztják a gondolataikat, véleményeiket a befejezett sprintről, valamint javaslatokat tesznek a további fejlődésre.

Agilis projektmenedzsment
Scrum alapú agilis projektmenedzsment
Ügyfeleinknek elsősorban a Scrum bevezetését javasoljuk a vállalat agilis transzformációja során, ugyanis a tudomány jelenlegi állása és a piaci tapasztalatok alapján ez az egyik legelterjedtebb és leghatékonyabb agilis módszertan.
Scrum módszertan keretei
Kis csoportok, kisebb lépések, közös cél
A Scrum módszertan alapvetően kis csoportos projektekre készült, a projekt érintettjei két nagy csoportra oszthatók: Scrum Team (“Scrum csapat”) és “Egyéb érdekeltek” (vezetők, felhasználók, stb).
A módszertan 2-4 hetes sprintekre osztja fel a projekteket, melynek során a Scrum csapat tagjai egy előre meghatározott eredményért, egy közös célért dolgoznak, ezt nevezik Product Goal-nak. Az egyes sprintek során inkrementálisan, azaz kisebb lépésekben állítják elő az korábban meghatározott eredmény elemeit. Egy-egy sprinten belül definiálásra kerül a létrehozandó eredménytermékekkel kapcsolatban, hogy azok mikor tekinthetők elkészültnek, ezt az állapotot nevezik Definition of Done-nak.
Scrum szerepkörök
Product Owner, Scrum Master, Developers
A Scrum csapat tagjai maguk a csapattagok, akik egymással egyenrangú szereplők a módszertan szerint. Van köztük két különleges feladatkörrel rendelkező szereplő, ők a Scrum Master (“Scrum Mester”) és a Product Owner (“Terméktulajdonos”).
Az egyes szerepkörök részleteiről itt olvashat bővebben.
Scrum Artifacts – Munkaanyagok
Product és Sprint Backlog, Increment
A Scrum módszertan – mint minden agilis módszertan – meghatározza azon általános dokumentumok körét, amit szigorúan el kell készíteni, minden projektben, ezeket nevezzük Scrum Artifacts-nek. Ezek a munkaanyagok a következők: (1) Product Backlog (“Termék követelménylistája”), (2) Sprint Backlog (“Sprint Teendőlistája”) és (3) Increment (“Növekmény”).
Az egyes dokumentumok részleteiről itt olvashat bővebben.
Kapcsolat
Kérdése van?
Vegye fel a kapcsolatot velünk! Küldje el kérdését, üzenetét az alábbi űrlap segítségével. Munkatársaink örömmel válaszolnak a felmerülő kérdésekre és adnak ajánlatot a további együttműködést illetően.

Apex Advisory
Hisszük, hogy alaposan kidolgozott, magas szakmai színvonalú módszertanjaink segítségével hatékonyan tudjuk támogatni a hazai vállalatokat céljaik elérésében, legyen szó akár a projektjeik finanszírozásáról és megvalósításáról, innovációmenedzsmentről vagy a generációváltás sikerre viteléről.